четвртак, 28. јун 2018.
Savršeno nesavršena
уторак, 26. јун 2018.
Pozorište, pozorištance, obrazovanje
U poslednja tri dana gledala sam čak tri predstave, i to sve zahvaljujući BAZAART-u i Konferenciji Pozorište i škola o drami i pozorištu u obrazovanju.
Prva predstava nosi pomalo ironičan naziv Sve je u redu, koji me odmah asocira na to da ništa nije u redu, i da je jednoga dana sve kao nešto, i onda kao ništa, i kao to je to.
Kasnije shvatam da to baš i nije to što sam najpre pomislila, i da je predstava Teatra Gimnazijalac iz Lebana, nastala po istoimenoj knjizi Jasminke Petrović sa ciljem da progovori o mladima i njihovom svetu, o izazovima i problemima sa kojima se suočavaju.
Ali, kako mi već prvi segment koji vidim, i koji govori o devojčici čija je baka, koja boluje od Alchajmera, nestala, natera suze na oči i podseti me na nešto duboko lično, a ujedno i primenljivo na sve, bez obzira na godine, shvatam da ova predstava nosi i neke druge, univerzalne poruke.
Slede zatim i druge "minijature" koje govore o ljubavi u doba ratne groznice, koja je poput pogubne bolesti harala našim prostorima, priče o nesnalaženju, odbacivanju i mržnji, i mnoge druge, koje usled brojnosti, kako tema, ali i izvođača, nisam uspela sve da popamtim.
Iako je predstava ponela nagradu za najbolju predstavu u celini, po mom mišljenju, neki njeni delovi, koji se ponegde i stapaju u jednu priču, ne donose utisak celotivosti, što je, pored dužine predstave, moja zamerka.
No, kako je predstava možda zamišljena kao "otvorena" priča, moj komentar možete uzeti sa zadrškom.
Druga predstava u izvođenju Pozorišta mladih iz Novog Sada je monodrama Kako je otkriveno letenje.
Kada će se sresti osoba A i osoba B ako se zna da se kreću brzinom...
Monodrama? Neee, to će da me smori najžešće, prva je moja misao, koju sjajni Saša Latinović demantuje već na početku, jer kada je ovaj novosadski glumac i režiser u pitanju, onda to nije mono već stereo:)
Pomenuta predstava tako postaje skladan spoj pantomime, stepa, Bahove muzike i teksta bugarskog autora koji se bavi jednom filozofskom pričom o matematici, biologiji i fizici.
Ah...da ne zaboravim, i jedne sjajne lutke napravljene od dva trougla.
Divna predstava, namenjena deci mlađeg uzrasta koja tek usvajaju pojmove iz geometrije, ali i nastavnicima kao povod za razgovor na času, i svima nama koji bivamo dirnuti makar jednom tačkom prikazanoj na sceni: tačkom A iz koje polazimo, tačkom B u koju dolazimo, ili tačkom susreta osobe, koja je pošla iz tačke A, sa osobom koja je krenula iz tačke B ili tačkom oslonca, ili tačkom ključanja, ili tačkom mišljenja...
Meni je sada potrebna tačka oslonca, da se "oslonim" u ova smutna vremena:)
I na kraju CEKOM-ova predstava Legenda o čoveku - krompiru u režiji Dušana Kalejskog, koja je nastala kao posledica rada na romanu Mi, ruskog pisca Jevgenija Zamjatina.
Da li je svet koji vidimo zapravo iluzija?
Jedna zamišljena priča o mogućem društvu u kome se bez pogovora prihvataju ideje onoga ko je na vlasti, da bi se u trenutku velike gladi (koja ne mora uvek doslovno da se shvati, iako je ovde reč o nedostatku osnovne namirnice - krompira, kojom se ljudi u ovoj izolovanoj zajednici hrane), taj vladajući apsolut doveo u pitanje...priča o jednom proroku koji čeka da se pojavi izaslanik (asocijacija na Matrix je neminovna) i pitanje zašto taj prorok nešto sam ne preduzima tokom godina čekanja...
Zmajček - Zmaj Ognjeni Vuk i manastir Grgeteg
недеља, 24. јун 2018.
Kažu - klin se klinom izbija
Ne sa onima koji odu, oni su otišli, šta ima da mislimo o tome - kuda, gde, zašto... već o onima koji su ostali.
Može li druga mama da je zameni? Mislim, lepo je to imati više mama. Ako ne brine jedna, brinuće druga. Jedna će da mazi, druga kritikuje, treća...
Ali nekako miris vaše prave mame jednako je tu negde oko vas...možete da izbacite sve njene stvari, ispraznite plakare, ali kad otvorite vrata stana, sve još miriše na nju.
Ne verujem, zapravo.
среда, 20. јун 2018.
Niko nije savršen
LJUDSKA BIĆA NISU SAVRŠENA.
Da glavna junakinja romana Sesilije Ahern nije pomogla "obeleženom" u autobusu, ne bi bila to što jeste.
KAKO NEKO KO JE UVEK BIO SAVESTAN I MORALAN, KO IMA SVE PETICE U DNEVNIKU, KO SVIMA UDOVOLJAVA, MOŽE POSTATI OZLOGLAŠEN?
Glavna junakinja, sedamnaestogodišnja Selestina živi u društvu u kome vladaju surova pravila, u kome nema mesta ni za potencijalnu grešku. Ona živi poštujući ono što se od nje zahteva (mogli bismo čak reći da je jedna od vatrenijih pristalica Saveta, stvorenog posle političkih i ekonomskih kriza u zemlji s namerom da zaštiti društvo od svih mogućih negativnosti), ali...
PONEKAD SAMO ŽELIŠ DA SE UKLOPIŠ, DA NE ODSKAČEŠ, DA BUDEŠ DEO SISTEMA, JER KO JOŠ ŽELI DA BUDE ODBAČEN?
Ali onda, u jednom deliću sekunde, kad prestaneš da se plašiš za sebe, kad počneš da saosećaš sa drugim ljudskim bićem, kad reaguješ instiktivno, sve se menja, i sve drugo, i to šta će reći ostali, i to što možeš izgubiti poziciju, beneficije, pa čak i fizički biti obeležen, gubi smisao. Prestaješ da okrećeš glavu od prokaženih, ne zabijaš je u pesak pred problemom, već pokušavaš da ga rešiš...
Šta se na kraju desilo sa glavnom junakinjom Obeležene, saznaćete čitajući ovaj roman koji mnogi preporučuju kao fikciju za mlade - između ostalog, to i jeste, ali i više od toga - to je jedna priča o totalitarnom režimu i usamljenoj, probuđenoj svesti unutar njega, i priča....negde...o svima nama, što da ne?
ZAR NIJE MNOGO TOGA ŠTO NAM JE IZGLEDALO NESTVARNO U PROŠLOSTI, VEĆ TADA UKAZIVALO NA SVOJ ODRAZ U BUDUĆNOSTI? I KO KAŽE DA TO VEĆ NIJE NAŠA SADAŠNJOST?
четвртак, 14. јун 2018.
Još jedna školska godina na izdisaju
Danas je bio poslednji dan ove školske godine: mnogo buke, malo suza, nešto "gurke"...
Nije lako ni nama ni đacima. Ne znamo kome je teže, da li njima koji bi da sad - na kraju, poprave što se popraviti da (a i ono što se ne da), da izostanke, koje su, što nemarnošću, što iz nekih samo njima znanih razloga napravili, svedu na broj, koji ne smanjuje ocenu iz vladanja...što nama - profesorima, koji bi da izvagamo i budemo pravedne sudije, nagradimo i kaznimo, ali taman po meri, ne oštetimo trajno dečiju dušu, ne poderemo srce...
Ko će sve izmeriti i može li se?
Đaci, nenaviknuti na STRPLJENJE, guraju koliko se može i koliko se kome dozvoli, njihovi roditelji nekad jače i nestrpljivije, ponekad čak i osiono, kolege, i oni, ne bi li izašli u sustret komšijama, prijateljima, rođacima...
Teško je tu biti pametan.
Sve češće se pitam kakvu to lekciju dajemo svojim učenicima na kraju godine, kada, zarad, vrlodobrog ili odličnog uspeha, popravljamo trojke na četvorke, četvorke na petice. Do juče imaš tri četvorke u dnevniku, danas završiš sa svim peticama. Čemu?
Umesto da se poslednjih dana i časova svi opustimo i uz projekciju kakvog dobrog filma ili prepričavanje zanimljive knjige, uživamo, mi sabiramo, množimo i delimo, kao da ne znamo koliki nam je aršin.
Neko je zadovoljan svojom ocenom iz srpskog, neko nije - dobro je i jedno i drugo. Neko je srećan pošao na raspust, neko ljut na nastavnika, školu, roditelje. I to je dobro.
Najgore je kad si ravnodušan, kada ništa nisi naučio ni iz svojih pobeda, ni iz svojih poraza, kad su ti krivi svi drugi, a ponajmanje ti za svoje propuste. Tim ravnodušnim, pomirenim, nezainteresovanim, želim da kažem da se što pre probude i krenu da osvajaju svet, da nauče da se malo šta dobija tek tako, a i ako se dobije, nije slatko; da se trgnu iz svoje učmalosti, jer je mrtvo more najgora "rabota".
Onima, koji su se trudili i dali najbolje i najviše od sebe, pa i ako nisu dobili šta su hteli, želim da shvate da su dali što su mogli i da će kad tad "izaći delo na videlo".
Svim đacima i kolegama želim srećan i ispunjen raspust.
недеља, 3. јун 2018.
Oj, vojvodo Sinđeliću, srpski sine...
Oj, vojvodo Sinđeliću,
srpski sine od Resave slavne!
Ti si znao Srbina zakleti
kako treba za slobodu mreti.
Vojvoda Stevan, koji posle očeve smrti dobi prezime Sinđelić, po majci Sinđeliji, jedan je od najvećih junaka Prvog srpskog ustanka. O njemu svedoče istorijski podaci da je pod zakletvom Svi za jednog, jedan za sve, poginuo sa 30000 svojih drugova, braneći ovaj kraj oko Svrljiških planina od Turaka.
Puče puška, krv se lije,
a Sinđečić ljutu borbu bije!
Ljutu borbu bije za slobodu,
za slobodu srpskome narodu.
Na obodu vrha Čegra 1809. zajedno sa vojvodom Dobrnjcem iskopao je šančeve ne bi li se odbranili od mnogobrojne turske vojske. Ali, Turaka je bilo 15 na jedan, tako da se Sinđelićevi junaci nisu mogli boriti ni kuburama, ni prsa u prsa, nego samo zubima.
Oj, vojvodo, ti si pao,
al' dušmanin još od tebe strepi.
TI si Srbe zadužio jako
Zato tebe rado slavi svako.
Ti si turske posekao glave
Zato tebe večno Srbi slave.
Ne znam samo koliko današnja deca znaju o čegarskom i srpskom bolu. I koliko strpljenja imaju da čuju.
Pokajnica da okaješ grehe svoje
Zašto je Karađorđe ubijen po povratku u Srbiju 1917.? Zato što je bio pretnja uspostavljanju pregovora sa Turcima i glavni suparnik Milošu Obrenoviću, koji je i naredio Vujici Vulićeviću da ubije svog kuma i gosta.
Kako se u narodu verovalo da Vožda metak neće, odsečena mu je glava.
Tako je onaj koga je narod slavio, završio na panju, što i nimalo nije čudno za našu nacionalnu istoriju, gde ti bližnji radi o glavi.
Da li je važnije zašto je ubijen ili kako, s obzirom da je kum kuma pre pogubljenja počastio njegovim omiljenim jelima, a onda naredio svom slugi Nikoli Novakoviću da Karađorđa liši života, dok se sam pokrio po glavi - da ne gleda?!
Po predanju, odrubljena glava u torbi, iz koje se cedila još uvek sveža krv, Vulićeviću nije dala mira.
Kako je imao noćne more, Vulićević je podigao Pokajnicu ne bi li okajao svoje grehe. U podizanju manastira pomogao mu je Miloš Obrenović - očigledno da je i njega mučila glava sa koje je odrao kožu.
Evo i nas u mestu kod Velike Plane na putu do pokajanja.
Neko je oklevetao Jozefa K. i prolazak kroz Prag
Kada se vratite sa nekog puta, spoljašnje okolnosti utiču na vaš unutrašnji svet i on počinje da se menja i bez vaše volje. ...
-
Zašto se kaže gvožđe se kuje dok je vruće i osveta se servira hladna i zašto sam ja to uopšte povezala? Da li ima veze sa kulin...
-
Jedan od glavnih likova u Andrićevoj Prokletoj avliji je Ćamil, bogati efendija iz Smirne, koji strada jer se poistovetio sa Džem-sultan...
-
Narcisa, muških ili ženskih, ima svuda oko nas. Oni ti neće prići prvi. Za njih ne važe stihovi iz Opomene Mike Antića (Važno je možda...