(Fotke koje postavljam su moje sličice, koje
su nastajale dok su drugi pričali svoje snove.)
Dobro bi bilo da se iz sna budimo bez nekih jakih zvučnih i vizuelnih efekata koji bi uticali na zaboravljanje; da još malo ostanemo zatvorenih očiju kako bi se prisetili sna kao neke vrste filma koga smo u toku noći odgledali; da ostavimo dovoljno vremena za ustajanje i zapisivanje snova u za to određenu svesku, u koju bismo upisali datum, radnju, događaje, likove, atmosferu, osećanja i misli (ne bi bilo loše da damo i neki naslov kao da se zaista radi o priči).
Kasnije, u toku dana, kada se vratimo ovako zapisanom snu, možemo sebi da postavimo pitanje: Šta Ego snevača radi u snu?
Ukoliko ima drugih ljudi (životinja..), kakav imamo odnos sa njima (možemo da osmislimo i dijalog sa bićima iz sna: ko si ili šta si ti, šta radiš u mom snu, šta želiš da mi kažeš i sl.).
Treba razmotriti ima li smbola u snu, kakav je odnos snevača prema njima, kakva je dinamika sna: ima li nerešenih situacija, kakva bi rešenja bila isceljujuća; ima li san veze sa nekim prethodnim snovima ili da li se ponavlja; u kakvom je kontekstu sa situacijom u kojoj se trenutno nalazimo; da li smo nešto naučili iz njega - koja nam rešenja nudi...
Mogli bismo i da osmislimo zadatke i ciljeve koje nam postavlja san.
Meni su, npr. pored redovnog zapisivanja snova, u razumevanju sebe i datih okolnosti, najviše pomagali zadaci, koje bih prepoznala i pokušaji da ih u stvarnosti realizujem, kao i prikazi snova putem crteža, koji bi mi, po pravilu, pokazali još jednu dimenziju sna, koje najčešće nisam bila svesna dok sam san samo zapisivala.
Nacrtajte i vi neki vaš san. Možda vam pomogne u tumačenju njegove simbolike:))
Нема коментара:
Постави коментар